کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران IIAC 2014 برگزار شد

سومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران (IIAC 2014) با شعار “آلومینیوم کلیدی به‌سوی توسعه پایدار، صنعت پایدار و دوستدار محیط‌زیست” طی روزهای ۴ و ۵ خردادماه ۱۳۹۳ با حضور نزدیک به ۷۰۰ نفر از فعالان این صنعت و محققین دانشگاهی از داخل کشور و همچنین شرکت‌کنندگان خارجی از کشورهای فرانسه، آلمان، هلند، ایتالیا، برزیل، استرالیا، هندوستان، روسیه، سوئیس، امارات‌متحده‌عربی، دانمارک، بحرین، اسپانیا، نیوزیلند، عمان، پاکستان و چین در محل هتل المپیک تهران برگزار شد.

این همایش دو روزه، توسط مرکز تحقیقات آلومینیوم دانشگاه علم و صنعت ایران، سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران (ایمیدرو) و همچنین تعدادی از اسپانسرها تدارک دیده شده بود.

در این کنفرانس، شرکت‌کنندگان با آخرین یافته‌های علمی و فنی در زمینه‌ تولید و فرآوری آلومینیوم ازطریق ارائه مقالات، برگزاری نشست‌های تکنولوژی، کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه آشنا شدند. در ادامه گزارشی از برگزاری این رویداد که با استقبال خوب شرکت‌کنندگان دانشگاهی و صنعتی مواجه شد، تقدیم می‌گردد.

مراسم افتتاحیه کنفرانس، صبح روز یکشنبه ۴ خردادماه در سالن کنفرانس هتل المپیک تهران با سخنرانی دبیر کنفرانس، دکتر منصور سلطانیه آغاز شد.

دبیر کنفرانس هدف از برگزاری این همایش را ارائه و بحث درباره آخرین یافته‌ها و پیشرفت‌ها در کلیه زمینه‌های آلومینیوم اعم از تولید، فرآوری و جنبه‌های مختلف مهندسی و کاربرد این فلز باارزش عنوان کرد.

وی خاطرنشان ساخت: حجم بالایی از مقالات به دبیرخانه این همایش ارسال شده و درنهایت ۱۴۰ مقاله مورد پذیرش قرار گرفته که ۴۰ مقاله به‌طور شفاهی ارائه خواهد شد. حدود ۱۰۰ مقاله نیز به‌صورت پوستر در محل نمایشگاه درمعرض دید حضار محترم قرار خواهد گرفت.

دکتر سلطانیه افزود: در این همایش نشست‌های تکنولوژی داریم که طی آن شرکت‌های مطرحی چون ایرالکو، آلومینیوم پارس، نورد آلومینیوم اراک، آلومینیوم جنوب، NFC چین، دانیلی ایتالیا، اتوتک آلمان، کلادیوس پیترز آلمان و فایوسولیوس فرانسه توانمندی‌های خود را برای عموم عرضه خواهند کرد.

کارگاه‌های آموزشی:

وی گفت: همچنین در حاشیه این کنفرانس کارگاه‌های آموزشی با حضور متخصصین به‌نام ارائه می‌شود. طی روزهای ۲ و ۳ خردادماه در محل دانشگاه علم‌و‌صنعت، ۱) دکتر والتر دالاباربا درمورد آندایزینگ و پوشش‌‌دهی و اکستروژن با توجه به فرآیندهای نوین و نیازهای بازار و ۲) دکتر علی‌ ولی‌الهی درمورد بهینه‌سازی ریخته‌گری آلومینیوم و ۳) دکتر کلمنته درمورد تکنولوژی ریخته‌گری مداوم و ورق و فویل آلومینیوم کارگاه ارائه کردند. پس از اتمام کنفرانس نیز طی روزهای ۶ و ۷ خردادماه ۴) پروفسور هایلند و دکتر دورین درمورد تکنولوژی ذوب و احیای آلومینیوم و ۵) پروفسور هیرش درمورد متالورژی تولید ورق و محصولات آلومینیومی صنایع خودروسازی و بسته‌بندی کارگاه خواهند داشت.

حامیان و اسپانسرهای این کنفرانس که به‌صورت مادی و معنوی در برگزاری این کنفرانس مشارکت داشتند به ۳ دسته کلی تقسیم شده‌اند:

  • حامیان ا‌لماس‌نشان: شرکت‌های NFC چین و آلومینیوم ایران
  • حامیان طلایی: شرکت‌های اتوتک، آلومرول، دانیلی، مجتمع آلومینیوم جنوب
  • سایر حامیان: شرکت‌های هرمزال، مجتمع آلومینیوم المهدی، پارس‌آلومان‌کار، آلومینیوم پارس، نورد آلومینیوم اراک، در دانش سینا، صنایع آلومینیوم پردیس، سازمان نظام مهندسی معدن، سندیکای صنایع آلومینیوم ایران، انجمن مهندسی متالورژی ایران.

سخنران بعدی مراسم افتتاحیه، دکتر برخورداری، ریاست دانشگاه علم‌و‌صنعت ایران بود. وی ضمن خیرمقدم به حضار شرکت‌کننده در کنفرانس گفت: دانشگاه‌ها طی دوران‌های گذشته فازهای آموزشی و پژوهشی را با موفقیت طی کرده‌اند و امروز تلاش دانشگاه‌ها در جهت تبدیل فن‌آوری‌ها به فرآیند تولید است و امروز آمادگی دارد که نقش خود را در صنعت آلومینیوم کشور ایفا کند.

وی گفت: آلومینیوم در کشور ما جایگاه اصلی خودش را پیدا نکرده و شاید دلیلش این باشد که تولیدات قابل ملاحظه‌ای نداریم. امروزه ما می‌توانیم ازنظر تولید آلومینیوم در جنبه‌ها و گونه‌های مختلف توسعه را به حد بسیار بالایی صورت دهیم چراکه آلیاژهای مختلف آلومینیوم در زمینه‌های متعدد صنعتی مورد مصرف دارد و باعث می‌شود که این فلز در صنعت کشور ما هم جایگاه خود را به‌دست آورد.

سخنران بعدی این کنفرانس، مهندس پورعطار، مدیر بخش فلزات غیرآهنی ایمیدرو بود.

وی پس از ارائه اطلاعات جامع و کامل در خصوص پروژه‌های در دست اجرا و همچنین مزیت سرمایه‌گذاری بر روی صنعت تولید آلومینیوم اولیه گفت: برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران نویدبخش آینده‌ای روشن در توسعه پایدار این بخش از صنعت کشور بوده و نشان از همت و تلاش قابل ستایش بنیان‌گذاران و دست‌اندرکاران آن ظرف یک دهه گذشته دارد. بدیهی است وجود این کنفرانس به‌عنوان نهاد دایمی در کنار نهاد‌های توسعه‌ای و پژوهشی، می‌تواند اطمینان‌بخش دولت و بخش خصوصی در دست‌یابی کشور به جایگاه شایسته خود در اقتصاد و تولید آلومینیوم جهان باشد.

نمایشگاه:

در حاشیه برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران، نمایشگاهی از آلومینیوم و صنایع وابسته تشکیل شده بود که به عرضه محصولات و توانمندی‌های خود پرداخته بودند.

اسامی شرکت‌های حاضر در نمایشگاه به شرح ذیل می‌باشد:

NFc، اینزرتک، آلومینیوم کوهرنگ زاگرس، عصر توسعه و تحقیق، فرانسوز یزد، فارس ریزان مواد، نسوز آذر اصفهان، جهاد دانشگاهی علم‌و‌صنعت، نسوز کار آذرخش، آلومینیوم ماندگار، پایا افزار سیمکو، بنیان صنعت یکتا، استیل جوش، آلومینیوم پارس، پارس آلومان ‌کار، Outotec، Danieli، آلومرول نوین، در دانش سینا، ایرالکو، پیاوار، کیمیا نشان تاک، تک آذر آهنگام البرز، مجتمع آلومینیوم جنوب، اطلس پمپ سپاهان، مرکز تحقیقات آلومینیوم، Festo، فایو سولیوس (Five soliosGroup، Giansun، Group Jiwanram، Billet India، peters Claudius، عصر صنعت اشراق، بروشات، تفلون ترنج، مبتکران روز آسیا، اروند چرخ، آبسکون، المهدی-هرمزال، بازرگانی مجاب، آکپا ایران کیش، Tecalex، کرفت مولر ایران، فرا آسیا، استا امگا، نسوز راه صنعت، رنگین‌افزار،  Metals marketو Aluminium2000.

اختتامیه:

مراسم اختتامیه سومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران (IIAC 2014) عصر روز دوشنبه ۵ خردادماه در سالن کنفرانس هتل المپیک تهران برگزار شد.

به‌گفته دکتر محمدرضا ابوطالبی، دبیر علمی کنفرانس، ۴۳۵ چکیده مقاله به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد که حدود ۱۵۰ مقاله به‌صورت کامل دریافت شد. از این تعداد مقالات، حدود ۳۰ مقاله در زمینه ریخته‌گری و انجماد، ۳۰ مقاله در ارتباط با فرآیندهای پیشرفته در تولید آلومینیوم، ۲۰ مقاله در ارتباط با شکل‌دهی و خواص مکانیکی آلومینیوم و آلیاژهایش، ۱۵ مقاله در زمینه عملیات حرارتی مربوط به آلیاژهای مختلف آلومینیوم، ۱۵ مقاله در ارتباط با جوشکاری آلومینیوم و آلیاژهایش، ۱۳ مقاله در ارتباط با مواد خام و فرآوری مواد اولیه موردنیاز برای آلومینیوم، ۱۹ مقاله درمورد شبیه‌سازی فرآیندهای مختلف تولید آلومینیوم، ۱۰ مقاله در مورد اسملتینگ آلومینیوم، ۴ مقاله در مورد بازیافت و ۱۳ مقاله درمورد سطح و پوشش دریافت شد. در ارزیابی مقالات مجموعاً ۱۴۰ مقاله پذیرش شد. ۴۰ مقاله به‌صورت ارائه شفاهی بود که از این میان، ۴ سخنران کلیدی از میهمانان خارجی بودند. درحدود ۱۰۰ مقاله نیز به‌صورت ارائه با پوستر بوده است.

پس از بررسی‌ها و داوری‌های بسیار، درنهایت ۵ پوستر برگزیده در مراسم اختتامیه معرفی و جوایزی اهدا شد.

در این مراسم همچنین تندیس و لوح یادبودی به حامیان و اسپانسرهای این کنفرانس اعطا گردید. همچنین تندیس و لوح یادبودی به اساتید برگزارکننده دوره‌های آموزشی اهدا شد.

در این مراسم دکتر والتر دالاباربا از ایتالیا، مدرس یکی از دوره‌های آموزشی کنفرانس نیز به ایراد سخنرانی پرداخت. وی نتایج دیدگاه خود را از برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم IIAC 2014 ارائه نمود.

دکتر والتر دالاباربا گفت: در این چند روز کنفرانس و همچنین کارگاه‌ها، کاملاً متوجه شدم تلاش‌های زیادی برای این کنفرانس انجام شده است. در رخدادی مانند این کنفرانس، به کارهای مقدماتی زیادی نیاز است.

با توجه به اینکه سال‌هاست دبیر کنفرانس‌های متفاوتی در اروپا بوده‌ام، متوجه‌ام که برگزاری چنین کنفرانسی به کار و برنامه‌ریزی بالایی نیاز دارد و این کنفرانس حقیقتاً تمامی انتظارات را برآورده ساخت.

کیفیت مقالات، سخنوران، تجهیزات و سرویس‌دهی در این کنفرانس بالاتر از هرگونه استانداردی بود. البته در هر کنفرانسی همیشه جای ارتقاء وجود دارد و به همین منظور من حاضرم تجربیات مربوط به کنگره‌ها و کنفرانس‌هایی که در آن مشارکت داشته‌ام را با پروفسور منصور سلطانیه و تمام نیروهای او در میان بگذارم، چرا که ارتقاء چنین رخدادی منجر به رشد تکنولوژی و بازار خواهد شد و برای صنعت آلومینیوم در ایران و سراسر جهان مفید خواهد بود. در صورتی‌که صنعت آلومینیوم ارتقاء یابد، زندگی خصوصی و شخصی ما نیز ارتقاء خواهد یافت.

زندگی ما، خانواده‌های ما و نسل آینده ما.

من این ایده را دارم که اگر در این کنفرانس شرکت کرده باشید و تنها با یک ایده خوب به شهر یا کشور خود باز گردید (نه با صد ایده خوب!!)، که باعث ارتقاء شرکت یا صنعت منطقه‌تان شوید، شما به هدف اصلی دست یافته‌اید.

همچنین اگر با مشتریان و افراد مختلف مرتبط شده‌اید به اهداف زیادی دست یافته‌اید.

اگر دوست جدیدی پیدا کرده‌اید در زندگی خصوصیتان نیز تأثیر گذاشته‌اید.

در این لحظه می‌خواهم از تمامی برگزار‌کنندگان این کنفرانس تشکر کنم که چنین رخدادی را تنظیم کرده‌اند و از تمامی شرکت‌کنندگان نیز متشکرم چرا که بدون شرکت‌کننده در کنفرانس، موفقیتی حاصل نخواهد شد.

از مهربانی و میهمان نوازیی که شما از خود نشان داده‌اید سپاسگزارم امیدوارم شما را بسیار زود ببینم و صمیمانه سپاسگزارم.

مراسم اهدا لوح برند برتر:

در ادامه این مراسم لوح یادبود و تندیسی به برندهای برتر صنعت آلومینیوم اعطا گردید.

سندیکای صنایع آلومینیوم ایران همزمان با برگزاری سومین دوره کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران و به‌منظور ارتقاء سطح کمی و کیفی محصولات تولیدی صنایع پایین‌دستی و معرفی توانمندی‌ها و قابلیت‌های شرکت‌های داخلی اقدام به شناسایی و معرفی برندهای برتر و شرکت‌های مطرح صنعت آلومینیوم نمود. در این راستا سندیکای صنایع آلومینیوم ایران جهت انتخاب برندهای برتر این صنعت در سال ۱۳۹۲ تشکیل کمیته‌ها و کارگروه‌های تخصصی را از آبان‌ماه ۱۳۹۲ در دستورکار خود قرار داده و کارگروه‌های مربوطه ملزم به تدوین و ارائه پارامترهای لازم برای شناسایی و انتخاب برند‌ برتر هر بخش شدند.

پس از ارائه پارامترها، شاخصه‌های مدون از‌طریق مکاتبات و نشریه آلومینیوم اطلاع‌رسانی و پس از حصول و جمع‌آوری مستندات و اظهارات داوران منتخب نسبت به بررسی و تطبیق اظهارات اقدام و پس از رده‌بندی اطلاعات، شرکت‌های برتر انتخاب شدند. که اکنون برندهای سال ۹۲ به شرح ذیل معرفی شدند:

·        برند‌ برتر در بخش تولید کابل خود‌نگهدار آلومینیوم به شرکت سیم و کابل مغان به مدیریت آقای ابراهیمان اعطا شد

·        برند‌ برتر در بخش تولید ظروف آلومینیوم به شرکت ظروف نچسب پارسان به مدیریت آقای حسین‌ قنطار اعطا شد

·        برند‌ برتر در بخش تولید ورق کامپوزیت آلومینیوم به شرکت نورد آلومینیوم اراک با برند آلکونام به مدیریت آقای حسینعلی رضایی‌مقدم اعطا شد

·        برند‌ برتر در بخش‌ تولید پروفیل ساختمانی آلومیبنیوم به شرکت آکپا ایران کیش با برند آکپا به مدیریت آقای مهندس حکیمی اعطا شد

·        برند‌ برتر در بخش‌ تولید پروفیل صنعتی آلومینیوم به شرکت قالبسازی ایران قدر شقایق با مدیریت آقای مهندس پوروالی اعطا شد

·        برند‌ برتر در بخش‌ تولید درب‌و‌پنجره و نمای آلومینیوم به شرکت رنگین پروفیل کویر با مدیریت آقای مهندس ابراهیمیان اعطا شد

·        برند‌ برتر در بخش‌ تولید رینگ آلومینیوم به شرکت اروند چرخ به مدیریت آقای مهندس سالاری اعطا شد

·        برند‌ برتر در بخش‌ تولید ورق آلومینیوم به گروه کارخانجات نورد آلومینیوم اراک با مدیریت آقای حسینعلی رضایی‌مقدم اعطا شد

·        برند‌ برتر در بخش‌ تولید فویل آلومینیوم به شرکت آلومینیوم پارس با مدیریت آقای  مهندس احمدیان اعطا شد

·        برند‌ برتر در بخش‌ تولید قطعات دایکستی خوردرو به شرکت اطلس پمپ سپاهان با مدیریت آقای مهندس احمدی اعطا شد