در حاشیه کنفرانس پنجمین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی آلومینیوم، کارگاه‌های آموزشی با حضور متخصصین به‌نام در دانشگاه علم و صنعت ایران ارائه شد.
دکتر مهدی میراسماعیلی درمورد نگرشی نوین در ذوب، آلیاژسازی و ریخته‌گری آلومینیم و آلیاژها (قطعه ریزی- شمش‌ریزی)،
دکتر حسین سرپولکی درمورد بررسی تحولات و خواص دیرگدازهای مصرفی صنعت آلومینیوم،
پرفسور بری ولچ  و  پرفسور پیتر پولیاکوف  درمورد تکنولوژی احیای آلومینیوم،
پروفسور هاینز پالکوفسکی و پروفسور عادله کارادو  درمورد مواد ساندویچ (ساندویچ پنل‌ها) و کاربرد آنها در قطعات سبک وزن در خودروسازی، هوافضا و پزشکی
دکتر السیو اسکارسلا  در مورد تکنولوژی فرآوری آلومینا مجموعا ۵ عنوان کارگاه آموزشی را ارائه نمودند.
توجه به صنعت در و پنجره و نما بخش دیگری از کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران بود که در این راستا کارگاه‌های آموزشی رایگان با همکاری برخی شرکت‌ها و سندیکای صنایع آلومینیوم ایران برگزار شد. این کارگاه‌ها شامل: دوره آموزشی بررسی و تعریف نمای دوپوسته، محاسبات و استاندارد باد در نما، محاسبات و استانداردهای زلزله در نما، کاهش مصرف انرژی با رویکرد طراحی الگوریتمیک و طراحی نما با استفاده از ابزارهای پارامتریک بود.
همچنین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران با همکاری انجمن دایکست ایران اقدام به برگزاری جند دوره آموزشی رایگان در صنعت آلومینیوم نمود. شبیه‌سازی با نرم افزار ماگما: مش‌بندی و تعریف پارامترهای شبیه‌سازی ریخته‌گری تحت فشار، پیش‌بینی حبس هوا در قالب‌های دایکست توسط شبیه سازی دو فازی توسط نرم‌افزار Castle، آشنایی با فرآیند تصفیه و نگهداری ذوب آلومینیوم و مواد افزودنی، تجهیزات گاززدایی و تزریق فلاکس، سیستم نوین نگهداری و تمیزکردن کوره‌های ذوب آلومینیوم و آشنایی با کوتینگ‌های قالب و مدیریت اقتصادی فرآیند ذوب آلومینیوم از جمله این کارگاه‌ها بود.