دومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران (IIAC2012) با شعار “تلاش برای رشد و توسعه متوازن صنعت آلومینیوم” طی روزهای ۲۶ و ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری در شهر اراک به عنوان پایگاه اولیه صنعت آلومینیوم کشور با حضور بیش از ۵۰۰ نفر مشتمل بر ۴۷۰ نفر از فعالان این صنعت و محققین دانشگاهی از داخل کشور و ۴۰ شرکت‌کننده خارجی از کشورهای استرالیا، ترکیه، نیوزیلند، آلمان و چین در فرهنگسرای شهرداری اراک آغاز شد. این همایش دو روزه توسط مرکز تحقیقات آلومینیوم ایران ، سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران (ایمیدرو) و شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) و حضور شرکت‌های مطرح داخلی و خارجی این صنعت در هتل امیرکبیر اراک برگزار گردید. در این کنفرانس، شرکت‌کنندگان با آخرین یافته‌های علمی و فنی در زمینه تولید و فرآوری آلومینیوم از طریق ارائه مقالات، برگزاری نشست‌های تکنولوژی و سخنرانی‌های کلیدی آشنا شدند. در ادامه گزارشی از برگزاری این رویداد که با استقبال خوب شرکت‌کنندگان دانشگاهی و صنعتی مواجه گشت، تقدیم می‌گردد.

 

• مراسم افتتاحیه

این مراسم صبح روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت در محل فرهنگسرای شهرداری اراک آغاز گردید. در ابتدای این مراسم پس از قرائت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، دبیر کنفرانس، ضمن خوشامدگویی به حضار و شرکت‌کنندگان در همایش بین‌المللی آلومینیوم (IIAC2012)، گفت: نخستین همایش ملی صنعت آلومینیوم ایران به همت دانشگاه علم‌ وصنعت در سال ۱۳۸۳ در تهران با موفقیت برگزار شد و با هدف ارتباط بیشتر دانشگاه با بخش صنعت به‌خصوص صنعت آلومینیوم مقرر شد که طی هر دو یا سه سال کنفرانس آلومینیوم در سطح بین‌المللی برگزار شود که اولین کنفرانس بین المللی آلومینیوم در تهران در سال۸۸ برگزار شد.
وی ادامه داد: هم‌اکنون دومین کنفرانس بین‌المللی ایران با شعار “تلاش برای رشد و توسعه متوازن صنعت آلومینیوم” در اراک و با حمایت شرکت آلومینیوم ایران(ایرالکو) به‌عنوان اولین تولیدکننده فلز آلومینیوم در خاورمیانه آغاز شده است.
دبیر دومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران، تعیین سهم این محصول در تولید ملی، ارتباط صنایع آلومینیوم با دانشگاه‌های ملی و بین‌المللی، فراهم‌کردن زمینه برای توسعه تکنولوژی های جدید در عرصه‌تولید و فرآوری آلومینیوم و همچنین ترویج و گسترش تحقیقات اساسی و کاربردی در زمینه این صنعت را از اهداف برگزاری این کنفرانس عنوان کرد.
دکتر ابوطالبی خاطرنشان کرد: در برگزاری این کنفرانس دو روزه ۴۵۰ نفر از فعالان این صنعت و محققین دانشگاهی از داخل کشور و ۴۰ نفر از کشورهای استرالیا، نیوزیلند، ترکیه، آلمان و چین حضور دارند.
وی اضافه کرد: ۲۳۰ چکیده مقاله به دبیرخانه کمیته علمی این کنفرانس واصل و مجموعاً ۱۳۰ مقاله کامل دریافت گردیده که یکصد مقاله برای ارائه در کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران پذیرفته شده است. از مجموعه مقالات پذیرفته شده ۴۰ مقاله به صورت شفاهی و ۶۰ مقاله در قالب پوستر ارائه می‌شوند.
سخنران بعدی مراسم افتتاحیه، استاندار استان مرکزی بود. شعبانی‌فرد نیز ضمن خیرمقدم به حضار شرکت‌کننده در کنفرانس، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم در این حوزه را، آلودگی‌های زیست‌محیطی عنوان کرد و گفت: با تصمیم‌گیری‌های خوبی که انجام شده امیدواریم شرایط بهتری در این بخش ایجاد شده و آلودگی کاهش یابد.
استاندار استان مرکزی با بیان وجود زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در استان، آمادگی کامل استان مرکزی برای سرمایه‌‌گذاری در صنعت آلومینیوم را اعلام کرد.
وی وجود شبکه برق پایدار استان برای تأمین انرژی موردنیاز تولید آلومینیوم، فاصله کمتر از هفت ساعت این استان تا دریا برای صادرات کالا و نبود مشکل کمبود آب نیز برای خنک‌کردن فرآیند تولید آلومینیوم را از زیرساخت‌های موجود در استان برای تولید آلومینیوم عنوان کرد..
استاندار استان مرکزی با تأکید بر اینکه زمینه برای ساخت شهرک آلومینیوم در شهرستان‌های ساوه، زرندیه و شهر صنعتی خیرآباد اراک فراهم است، افزود: در زمینه نگرانی مردم درخصوص آلودگی‌های زیست‌محیطی آلومینیوم نیز تلاش‌های بسیار خوبی انجام شده است.
وی با بیان اینکه فلز آلومینیوم در بخش صنایع دریایی، هوایی وحمل‌ونقل روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، نیاز داخل کشور به فلز آلومینیوم را دو میلیون تن دانست و افزود: تولید آلومینیوم کشور نزدیک به ۴۰۰ هزار تن در سال است که نشانگر افزایش سهم ایران در تولید آلومینیوم است.
منتخب مردم حوزه انتخابیه اراک، کمیجان و خنداب در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: امروز فلز آلومینیوم جایگاه خود را در بخش صنایع و زندگی افراد یافته است و برای بهبود کیفیت و تحول سازنده بیشتر در آلومینیوم باید ارتباط بخش صنعت با دانشگاه افزایش یابد.
محمدحسن آصفری افزود: برای بهبود کیفیت و تحول سازنده بیشتر در آلومینیوم باید ارتباط بخش صنعت با دانشگاه افزایش یابد.
وی اضافه کرد: برای رشد و بالندگی بیشتر صنعت آلومینیوم باید با استفاده از ظرفیت‌های قانونی، حمایت‌های دولتی و فعالیت بخش خصوصی نیاز بازارهای داخلی و منطقه‌ای را تأمین کرد.همچنین در کنفرانس‌های بین‌المللی صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه‌ها و فعالان بخش صنعتی برای سلامت بیشتر محیط زیست در تولید فلز آلومینیوم راهکارهای علمی و کاربردی تبیین کنند.
سخنران بعدی وجیه‌اله جعفری رییس وقت هیات عامل ایمیدرو ومعاون وزیرصنعت، معدن و تجارت بود که اینگونه ادامه داد:
معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این همایش اظهار داشت: صادرات غیرنفتی سال گذشته کشور از مرز ۴۵ میلیارد دلار گذشت و در برنامه امسال نیز صادرات ۷۰ میلیارد دلاری درنظر گرفته شده است.
وجیه‌اله جعفری در جریان بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های ۵۰ شرکت داخلی و خارجی آلومینیوم در هتل امیرکبیر اراک افزود: صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی در سال گذشته بیش از ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۸۹ حدود ۴۲ درصد رشد داشته است.
وی بیان کرد: تقویت واحدهای استانی در بخش تولید فلز آلومینیوم از اولویت‌های این وزارتخانه است که در این راستا باید مسئولان استانی زیرساخت‌های لازم را فراهم کنند. معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: برای همراهی بیشتر صنعت آلومینیوم با محیط زیست جایگزینی خطوط پیشرفته و استفاده از فناوری روز، لازم و ضروری است.
جعفری ادامه داد: برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی و برپایی نمایشگاه‌ها فرصت بسیار مناسبی برای تبادل تجربه‌ها و آشنایی با توانمندی‌های شرکت‌های داخلی و خارجی است که شرکت‌کنندگان می‌توانند از نظرات صاحب‌نظران و دانش‌آموختگان استفاده کنند.
وی اظهار کرد: فلز آلومینیوم استراتژیک است و کشور توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بسیار خوبی در افزایش تولید این محصول کاربردی دارد.
وی اضافه کرد: سرانه فصلی استفاده از آلومینیوم در کشور چهارونیم کیلوگرم است که با سرانه شش‌و‌نیم کیلوگرم جهان فاصله کمی دارد که این رقم نشانگر اقبال عمومی برای استفاده از این فلز است.
معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: مصرف آلومینیوم به لحاظ زیست‌محیطی امری مهم است که به مزیت‌های سبکی، اقتصادی و بازیافت سریع آن می‌افزاید.
جعفری ادامه داد: امروز شرایط توسعه آلومینیوم فراهم شده است و باید در فراهم‌کردن مواد اولیه، استفاده از انرژی برق و مواد کربنی را مدیریت کرد.
وی تأکید کرد: امروز تولید فلز آلومینیوم به لحاظ پایین‌بودن هزینه‌ها باید به‌صورت جدی در دستورکار قرار گیرد و با وجود نیروی انسانی ماهر در این صنعت باید این موارد در برگزاری کنفرانس‌ها مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گیرد.
معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: این وزارتخانه در حوزه معدن و صنعت در تلاش است که با ایجاد نیروگاه‌های خصوصی و جایگزینی خطوط پیشرفته همراه با لحاظ‌کردن رعایت سلامت محیط زیست، صنعت آلومینیوم پیشرفت همه‌جانبه داشته باشد.
جعفری توضیح داد: ایران در بخش صنعت آلومینیوم در سال۸۴ رتبه ۲۲ جهان را داشت که با تلاش‌های خوب دولت و همراهی فعالان هم‌اکنون چهار پله صعود کرده و در پایان برنامه پنجم توسعه باید کشور به رتبه ۱۴ برسد.
وی خاطرنشان کرد: تولید آلومینیوم ایران در سال ۲۰۱۱، ۳۲۸ هزار تن بوده است و امسال پیش‌بینی می‌شود این میزان به ۴۰۱ هزار تن افزایش یابد.
معاون معدنی و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: توسعه واحدهای استانی در دستورکار این وزارتخانه است که بتوان با تأمین مواد اولیه، تأمین انرژی و تخصیص مواد کربنی صنعت آلومینیوم در کشور بیشتر شکوفا شود.
جعفری یادآور شد: با ورود بیشتر صنعت آلومینیوم در بخش خودروسازی می‌توان با تولیدات سبک این محصول ضمن کاهش مصرف سوخت در سالم‌سازی محیط‌زیست نیز فعالیت کرد.
جعفری، تلاش‌های استان مرکزی را در تولید آلومینیوم مثبت ارزیابی کرد و افزود: برای نخستین‌بار فلز آلومینیوم در چهل سال گذشته در خاورمیانه در شهر اراک تولید شده است که باید از تجربه‌های این واحد در سایر نقاط کشور نیز استفاده کرد.

 

• نمایشگاه آلومینیوم و صنایع وابسته

اسامی شرکت‌های شرکت‌کننده در نمایشگاه دومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران به شرح زیر می‌باشد:
آبسکون، آکپا ایران، آتبین، آلومتک و آلومراد، آلومینای ایران، آمیژان آلومینیوم، آلومینیوم المهدی و آلومینیوم هرمزگان، انجمن صنفی کارخانجات ریخته‌گری صنعتی ایران، آلومینیوم پارس، بهین صنعت یام، پارس آلومان کار، پاشکار صنعت، پاشش‌کار، پارس کرنت، جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، جهاد دانشگاهی علم‌و‌صنعت، جهان تاب سپاهان، سازمان نظام مهندسی معدن ایران، در دانش سینا، سندیکای صنایع آلومینیوم ایران، رنگین پروفیل کویر، سهامی آلومینیوم ایران (ایرالکو)، سیم و کابل ابهر، صنایع ابتکار آلومینیوم، صنایع آلوم‌رول نوین، صنایع آلومینیوم ماندگار، صنایع آلومینیوم پردیس، طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب، کابل مغان، گروه کارخانه‌های تولید نورد آلومینیوم، عصر توسعه و تحقیق، فستو پنوماتیک، گروه صنعتی خدابخشی، فارس‌ریزان مواد، فلز سازه اراک، ماهکار روش، فراورده‌های نسوز آذر شهاب تبریز، نسوز کار آذرش، مبتکران روز آسیا، شرکت ان اف سی چین، مرکز تحقیقات آلومینیوم ایران و باشگاه آلومینیوم.

 

• دوره‌های آموزشی

از جمله برنامه‌های جانبی دومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم، برگزاری ۴ دوره آموزشی تخصصی در زمینه‌های مختلف این صنعت و با دعوت از اساتید برجسته و مطرح بود. عناوین این دوره‌ها که در روزهای ۲۳-۲۵ اردیبهشت در دانشگاه علم و صنعت ایران و هتل امیرکبیر اراک به‌طور همزمان برگزار گردید، به شرح زیر است:

 تکنولوژی احیای آلومینیوم، پروفسور جیمز متسون، University of Auckland, New Zealand،
۲۴و ۲۵ اردیبهشت هتل امیرکبیر اراک

 تکنولوژی احیای آلومینیوم، پروفسور بری ولچ University of New South Wales, Australia
۲۴و ۲۵ اردیبهشت هتل امیرکبیر اراک

دیرگدازهای مصرفی در صنعت آلومینیوم، دکتر سرپولکی، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران
۲۳ اردیبهشت هتل امیرکبیر اراک

طراحی سیستم راهگاهی، بهینه‌سازی و کنترل فرآیند در ریخته‌گری دایکست، مهندس جان لیونز، کارشناس و مشاور بین‌المللی دایکست، ایرلند
۲۳، ۲۴ و ۲۵ اردیبهشت دانشگاه علم و صنعت

تکنولوژی تولید قطعات به روش ریخته‌گری دایکست فشار پایین، دکتر اکبر نوروزی، مدیر پروژه شرکت T-MAG استرالیا
۲۴ اردیبهشت دانشگاه علم و صنعت

در این دوره‌ها مجموعاً بیش از ۱۳۰ نفر شرکت‌کننده از صنایع و دانشگاه‌های مختلف حضور یافتند و از مطالب و موضوعات ارائه شده توسط مدرسین دوره‌‌ها استفاده نمودند. نتایج نظرسنجی‌های انجام شده در این خصوص حاکی از رضایتمندی شرکت‌کنندگان در دوره‌ها بوده است.

 

• سخنرانی‌های کلیدی و مقاله‌های ارائه شده

در این کنفرانس مجموعاً ۱۰۵ مقاله ارائه گردید که از این تعداد ۴۰ عنوان مقاله به‌صورت شفاهی و۶۰ مقاله نیز به‌صورت پوستر ارائه شدند. تعداد ۳ عنوان سخنرانی کلیدی نیز توسط اساتید مطرح در موضوعات مختلف ارائه گردید. تعداد مقاله‌های ارائه شده در زمینه‌های مختلف به شرح زیر است:

ریخته‌گری ۱۷
عملیات شکل‌دهی و خواص مکانیکی ۱۴
عملیات حرارتی ۹
مواد پیشرفته ۱۱
جوشکاری ۱۱
خوردگی و مهندسی سطح ۱۸
تکنولوژی احیاء و مواد اولیه ۱۰
متالورژی پودر ۷
بازیافت ۲
متفرقه ۶

• عناوین سخنرانی‌های کلیدی:

Yucel Birol, Materials Institute, Marmara Research Centre, “Grain refining aluminium foundry alloys”.

James Metson, Light Metals Research Centre and School of Chemical Sciences, The University of Auckland, “Alumina for Aluminium Smelting”.

Barry Welch, School of Chem. Eng., University of New South Wales, Australia. & Emeritus Professor, University of Auckland, N.Z., “Optimising Energy Efficiency In Smelting Cells”.

لازم به ذکر است در انتهای کنفرانس ۵ مقاله با عناوین ذیل به عنوان مقالات برتر انتخاب و از آن‌ها تقدیر به عمل آمد.
• اختتامیه

مراسم اختتامیه کنفرانس عصر روز چهارشنبه در هتل امیرکبیر اراک برگزار گردید. در ابتدای مراسم دکتر سلطانیه دبیر علمی همایش به بیان اطلاعاتی در مورد برگزاری این رویداد پرداخت.
دیگر سخنران مراسم اختتامیه، رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران علی صباغ‌ثانی نیز به ایراد سخنرانی پرداخت.
پروفسور ‘جیمز متسون’ محقق نیوزیلندی در صنعت آلومینیوم نیز در مراسم اختتامیه دومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران (IIAC2012) در اراک به بیان سخنانی پرداخت. وی گفت: ایران به لحاظ نیروی انسانی و انرژی در صنعت آلومینیوم کشوری قدرتمند است. پروفسور متسون افزود: ایران باید از این مؤلفه‌ها برای تولید بیشتر فلز آلومینیوم استفاده کند.
وی ادامه داد: رشد و پیشرفت برای ایران به لحاظ برخورداری از مولفه‌های مهم برای تولید بیشتر آلومینیوم فراهم است که با حمایت مدیران دست‌یافتنی است.
این محقق نیوزیلندی بیان کرد: برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی فرصتی است تا بتوان اطلاعات کشورها درباره این فلز دراختیار سایر فعالان صنعت آلومینیوم قرار گیرد.
پروفسور متسون با تشکر از برگزارکنندگان دومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران در اراک اضافه کرد: علم و مهندسی، زبان مشترک و بین‌المللی است که می‌توان از آن برای توسعه و رشد صنعت آلومینیوم بهره‌مند شد.
وی خاطرنشان کرد: کشور نیوزیلند نیز برای برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی و علمی آماده همکاری با استان‌ها و مراکز علمی دنیا است.
مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی (عج) و هرمزال نیز در ادامه این مراسم گفت: راه‌اندازی و فعالیت مرکز تحقیقات آلومینیوم در ایران ضروری و لازم است.
‘گلکار’ افزود: رعایت مسائل زیست‌محیطی در صنعت آلومینیوم امری ضروری است که باید با تعامل بیشتر دانشگاه با صنعت این دغدغه را کاهش داد. صنعت آلومینیوم در دنیا به شکل فزاینده‌ای درحال رشد است و ایران نیز باید با فراهم کردن بیشتر زیرساخت‌ها در تولید این فلز سهم خود را در دنیا افزایش دهد.
• مراسم اهدای برند برتر

در این مراسم برندهای برتر صنایع کابل آلومینیوم، مفتول و سیم آلومینیوم، ظروف آلومینیوم، پروفیل ساختمانی آلومینیوم و پروفیل صنعتی آلومینیوم نیز توسط سندیکای صنایع آلومینیوم معرفی شدند.
برندهای برتر صنایع مختلف که در مراسم اختتامیه به آنها لوح و تقدیرنامه اهداء شد به شرح ذیل می‌باشند:
برند برتر صنایع کابل آلومینیوم: شرکت سیم و کابل ابهر
برند برتر صنایع مفتول و سیم آلومینیوم: شرکت آلومتک
برند برتر صنایع تولید ظروف آلومینیومی: شرکت تفلون ترنج
برند برتر صنایع پروفیل ساختمانی: شرکت آبسکون
برند برتر صنایع پروفیل صنعتی: شرکت ایران قدر شقایق
از برخی شرکت‌ها نیز به واسطه امتیاز نزدیکی که با شرکت‌های اول داشتند تقدیر گردید که از جمله می‌توان به شرکت آکپا ایران در بخش پروفیل‌ ساختمانی و شرکت سیمکو در بخش تولید سیم و قابل اشاره نمود.