معرفی مرکز تحقیقات آلومینیم

مرکز تحقیقات آلومینیوم ایران در سال ۱۳۷۳ در دانشگاه علم و صنعت ایران پایه گذاری شده و تا به امروز در زمینه صنعت آلومینیوم کشور مشغول فعالیت بوده است. این مرکز بعنوان یکی از زیر گروه‌های پژوهشکده مواد دانشگاه علم و صنعت ایران مفتخر است که در جهت تولید و ارتقای دانش فنی و فن‌آوری در صنعت آلومینیوم ایران با بهره‌گیری از دانش اساتید دانشگاهی، امکانات قوی آزمایشگاهی و اطلاع رسانی، تجارب کارشناسان، ارتباط با صنایع و انجام پروژه‌های مختلف، گامی در راستای رسیدن به شکوفائی میهن اسلامی بردارد. به همین منظور جهت فراهم آوردن زمینه‌های همکاری، امکانات قابل ارائه توسط این مرکز به شرح زیر معرفی می‌گردد: 

• انجام پروژه‌های تحقیقاتی و مهندسی بصورت همکاری مشترک بین صنعت و دانشگاه
• مشاوره علمی و فنی
• ارائه خدمات اطلاع رسانی براساس آخرین اطلاعات و یافته‌های علمی، پژوهشی، اقتصادی داخل و خارج از کشور
• ارائه خدمات آموزشی نظیر برگزاری سمینارهای علمی، صنعتی و دوره‌های کوتاه مدت آموزشی
• ایجاد ارتباط با مراکز صنعتی، پژوهشی، خدماتی، اقتصادی داخلی
• ارائه اطلاعات تسهیلاتی جهت شرکت در نمایشگاهها، سمینارها و کنفرانس‌های بین‌المللی و ارتباط مستقیم با بازار جهانی LME.

مرکز تحقیقات آلومینیوم ایران از بدو تاسیس در زمینه‌های مختلفی فعالیت داشته و و از جمله‌ی این فعالیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- انتشار نشریه علمی- صنعتی-اقتصادی آلومینیوم
مرکز تحقیقات آلومینیوم ایران در راستای تبادل اطلاعات علمی، صنعتی و اقتصادی، ارتقاء سطح علمی صنایع، اطلاع رسانی در زمینه آخرین دستاوردهای دانشگاهی و ایجاد ارتباطی هر چه تنگاتنگ بین صنعت آلومینیوم و دانشگاه، فصلنامه علمی- صنعتی – اقتصادی آلومینیوم را به عنوان تنها نشریه علمی- تخصصی در عرصه صنعت آلومینیوم از تابستان ۱۳۷۵ منتشر کرده است. این مرکز سی و دومین شماره این نشریه را در زمستان ۱۳۹۰ به چاپ رسانیده است.
این نشریه حاوی مقاله‌ها و یافته‌های علمی- کاربردی، گزارش کنفرانس‌ها و سمینارهای داخلی و خارجی و ارائه اخبار در زمینه دستاوردها و تکنولوژی‌های نو در این عرصه صنعتی است.

۲- انتشار هفته نامه خبری- اقتصادی، پیک آلومینیوم
پیک آلومینیوم به عنوان پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه با هدف آگاهی دادن و پاسخ به نیاز علمی خبری صنایع هر هفته با پوشش دادن اخبار صنعت آلومینیوم، اخبار سندیکا، نرخ قیمت روزانه فلزات در بازار جهانی LME، بورس فلزات تهران، بررسی بازار داخلی و خارجی، معرفی شرکت‌های برتر و محصولات جدید، مطالب علمی-فنی و گفتگو با دست اندرکاران این صنعت منتشر می‌گردد. همچنین بررسی آخرین دستاوردهای تولیدی صنایع داخلی و خارجی، معرفی محصولات، چاپ آگهی، شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی و مشاوره علمی از سایر فعالیت‌های این نشریه می‌باشد.
انتشار این نشریه از سال ۱۳۷۵ آغاز شده و چهارصد نود دومین شماره این پیک در هفته چهارم اردیبهشت سال ۹۱ به چاپ رسیده است.

۳- انتشار مجله در، پنجره و نما
مرکز تحقیقات آلومینیوم ایران در راستای پاسخگویی به نیاز مخاطبان، صنعتگران و مشتریان، اقدام به چاپ مجله دوماهنامه در، پنجره و نما از تابستان ۱۳۹۰ نموده و تا به اکنون چهار شماره از این مجله به چاپ رسانیده است. آخرین شماره از این مجله در دی‌ماه ۱۳۹۰به چاپ رسیده و شماره بعدی آن تا پایان اردیبهشت ۱۳۹۱ منتشر خواهد شد.
در این مجله نوآوری‌های صنعت در و پنجره، اخبار مربوطه، گزارش و مصاحبه با شرکت‌های در و پنجره‌کار و همچنین تبلیغ این شرکت‌ها منعکس می‌گردد.

۴- انتشار مجله مهندسی دایکاست
مرکز تحقیقات آلومینیوم ایران با همکاری انجمن مهندسی دا‌یکاست‌کاران ایران از تابستان ۱۳۹۰ اقدام به تهیه و انتشار دوماهنامه مهندسی دایکاست نموده و تا فرودین ۱۳۹۱ سه شماره از این دوماهنامه را به چاپ رسانده و در اختیار عموم قرار داده است. در این دوماهنامه‌ها اخبار و تازه‌ها در خصوص دایکاست‌کاران و همچنین تبلیغ شرکت‌های دایکاست در زمینه آلومینیوم منتشر می‌شود. به علاوه، مقالات و یافته‌های علمی و تخصصی در مورد صنعت دایکاست آلومینیوم تحت فشار بالا نیز منتشر می‌گردد.

۵- کتاب راهنمای صنعت آلومینیوم ایران
کتاب راهنمای صنعت آلومینیوم ایران مجموعه اطلاعاتی از شرکت‌های فعال در این زمینه می‌باشد که شامل نام شرکت، مدیر عامل، مدیر بازرگانی و اطلاعات تماس دفتر مرکزی، کارخانه و آدرس آنها می‌گردد. تاکنون اطلاعات بیش از ۸۵۰ شرکت فعال در صنعت آلومینیوم و صنایع خدماتی مربوط به آن از جمله: صنایع و طرحهای بالادستی و صنایع پایین دستی از جمله آلیاژ سازها، انواع ریخته‌گران، تولید کنندگان مقاطع و ورق، تولید کنندگان انواع در و پنجره و توری آلومینیومی، نما و پارتیشن آلومینیومی، ظروف آلومینیومی، صنایع نسوز، خدمات آبکاری، تولید کنندگان سیم و کابل آلومینیومی و همچنین بازرگانی (وارد کنندگان) انواع محصولات و تجهیزات و … جمع‌آوری گردیده است.
چنانچه شما یکی از شرکت‌های فعال در زمینه آلومینیوم بوده و اطلاعات مربوط به شرکت یا کارگاه خود را ارسال نکرده‌اید سریعاً با شماره‌های ۷۷۲۴۰۵۰۲ و ۷۷۲۴۰۵۰۳ تماس گرفته و فرم مربوط را دریافت نموده و به همین شماره‌ها فاکس فرمایید تا اطلاعات شما هم به این کتاب اضافه گردد.

۶- راه‌اندازی و مدیریت سایت باشگاه آلمینیوم
مرکز تحقیقات آلومینیوم ایران به منظور ایجاد ارتباط تنگاتنگ دانشگاه و صنعت و استفاده از تمامی پتانسیل مدیران، متخصصین، محققین، اساتید، دانشجویان، فارغ التحصیلان و دست‌اندرکاران آلومینیوم کشور برای ارتقای هر چه بیشتر این صنعت و توسعه و رشد توان تولیدی کشور در همه زمینه‌ها اعم از بالادستی و پایین‌دستی و به روز کردن شبکه ارتباطی خود و انتقال تجربیات علمی-صنعتی با کمک و همفکری نسل جدید و قدیم، باشگاه آلومینیوم را راه‌اندازی نمود. آدرس این سایت www.alinclub.com می‌باشد.

۷- برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف
مرکز تحقیقات آلومینیوم ایران در راستای رشد دانش علمی و فنی فعالان صنعت آلومینیوم کشور در زمینه‌های مختلف و فراهم آوردن بستر لازم برای بحث و تبادل تجربیات بین کارشناسان و متخصصین بخش‌های مختلف اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی تحت عناوین مختلف نموده است. جزئیات این دوره‌هادر زیر ارائه گردیده است.

تولید آلومینیوم
پروفسور Harald Oye، 
پروفسور Jomar Thonstad
زمستان ۱۳۸۶، هتل بین المللی خلیج فارس بندرعباس

شناسایی عیوب کیفی مقاطع تولیدی به روش اکستروژن و ارائه راه‌حل رفع آن‌ها
مهندس منصور اکبری
زمستان ۱۳۸۶، دانشگاه علم و صنعت ایران

فرآوری مذاب و متالورژی ذوب و نگهداری مذاب آلومینیوم
دکتر مسعود امامی
زمستان ۱۳۸۶، دانشگاه علم و صنعت ایران

مبانی متالورژی فیزیکی و عملیات حرارتی آلیاژهای آلومینیوم
دکتر حسن ثقفیان
زمستان ۱۳۸۶، دانشگاه علم و صنعت ایران

مباحثی در کنترل فرآیند و عیوب ریخته‌گری نیمه مداوم تبریدی مستقیم (DC)
دکتر محمدرضا ابوطالبی، دکتر سید حسین سیدین، مهندس محمدرضا سیف
بهار ۱۳۸۷، دانشگاه علم و صنعت ایران

تکنولوژی اعمال رنگ بر روی سطوح آلومینیومی با تکیه بر رنگ‌های پودری
مهندس محمدرضا ارشدی، مهندس محمدرضا معتمد

عیوب عمده قطعات تولیدی به روش دایکست و راه حل رفع آنها
مهندس شاهن مارکاریان
تابستان ۱۳۸۷، دانشگاه علم و صنعت ایران

ریخته‌گری قطعات آلومینیومی به روش دایکست تحت فشار پایین (Low pressure Diecasting)
مهندس نجم الدین عرب
تابستان ۱۳۸۷، دانشگاه علم و صنعت ایران

بهینه سازی خطوط تولید مقاطع آلومینیومی به روش اکستروژن
مهندس منصور اکبری
تابستان ۱۳۸۷، دانشگاه علم و صنعت ایران

نگرشی نوین بر خواص کاربردی، تولید و انتخاب آلیاژی‌های ریختگی آلومینیوم
دکتر سیدمهدی میراسماعیلی
تابستان ۱۳۸۷، دانشگاه علم و صنعت ایران

 

۸- برگزاری همایش و کنفرانس تخصصی

اولین همایش ملی صنعت آلومینیوم
۱۶ و ۱۷ آذر ۱۳۸۳، دانشگاه علم وصنعت ایران

اولین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران(IIAC2009)
۲ , ۳ اردیبهشت ۱۳۸۸T هتل المپیک تهران

دومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران(IIAC2012)
۲۶ و ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱، هتل امیرکبیر اراک